Musisz włączyć obsługę Javascript w przeglądarce, aby strona działa optymalnie i wyświetlała wszystkie sekcje.
ZSB-E

Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020

Nasz szkoła oferuje kształcenie w wielu różnych przyszłościowych zawodach.

Technik budownictwa

Jeżeli interesujesz się budownictem, to zawód dla ciebie! Będziesz umiał posługiwać się dokumentacją techniczną, wykonywać szkice robocze i rysunki budowlane, przeprowadzać inwentaryzację obiektów, projektować elementy.

Technik elektronik

Zajmuje się instalacją, montażem, konserwacją i naprawą aparatury i urządzeń elektronicznych. Jest też odpowiedzialny za organizację pracy w placówkach badawczo-rozwojowych.

Technik elektryk

Zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych. Dotyczy projektowania, konstruowania, produkcji, montażu, eksploatacji, utrzymywania w ruchu aparatury i maszyn.

Technik informatyk

Jeżeli pasjonujesz się komputerami i chcesz dowiedzieć się o nich czegoś więcej, to ten zawód jest dla ciebie. Dowiesz się jak złożyć komputer, jak tworzyć sieci komputerowe oraz nauczysz się podstaw programowania.

Aktualności

Najnowsze wieści z życia naszej szkoły.

Czytaj Dalej

Konrad Skóra ponownie stypendystą Prezesa Rady Ministrów

27 listopada na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się wojewódzka uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2019/2020. Wśród wyróżnionych, po raz drugi z rzędu, znalazł się Konrad Skóra, uczeń klasy IVd Technikum Nr 4 Politechnicznego. Premier Mateusz Morawiecki przyznał Konradowi stypendium w kwocie 3000 zł. W imieniu premiera stypendystów uhonorował Dolnośląski Kurator Oświaty pan Roman Kowalczyk (zdjęcia z uroczystości).

Naszemu wspaniałemu uczniowi, który do stolicy Dolnego Śląska udał się po odbiór nagrody wraz z wicedyrektorem  Zbigniewem Kałwakiem, serdecznie gratulujemy kolejnego wspaniałego sukcesu i przypominamy, że rywalizacja o stypendium za obecny rok szkolny już się rozpoczęła.

Czytaj Dalej

Konkurs recenzji oraz goście z Decapitated, Mikromusic i Pokahontaz w Świdnicy!

W grudniu rozpocznie się kolejna edycja Świdnickich Recenzji Muzycznych. Organizatorzy zaplanowali spotkanie z Rafałem “Rasta” Piotrowskim, Natalią Grosiak i Sebastianem “Rahimem” Salbertem. Trwa też nabór do konkursu recenzji płyt z pulą nagród 1000 zł. Jego wyniki pomogą zaplanować repertuar koncertowy Świdnickiego Ośrodka Kultury.

15 grudnia o 17:00 Klub Bolko odwiedzą reprezentanci różnych gatunków muzycznych: death metalu, alternatywnego popu i hip-hopu. Panel dyskusyjny poprowadzi Artur Rawicz - dziennikarz CGM.pl, który ma na koncie m.in. kilka tysięcy wideo-wywiadów z niemalże wszystkim liczącymi się i wschodzącymi gwiazdami polskiej muzyki. Razem z zaproszonymi gośćmi poszuka odpowiedzi na pytanie “po co komu dziennikarstwo muzyczne?” Rzucimy okiem na to zagadnienie z perspektywy artystów, wytwórni, mediów, promotorów i fanów. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach ŚOK. Szczegóły:
http://bit.ly/panelSRM

16 i 17 grudnia zaplanowano warsztaty dziennikarskie, które również poprowadzi Artur Rawicz. Zainteresowani mają do wyboru w ciągu 2 dni aż 5 możliwych godzin rozpoczęcia zajęć. Udział w nich pomoże przygotować jak najlepsze teksty do trwającego konkursu recenzji. Udział jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy mailowe. Szczegóły na stronie: http://bit.ly/warsztatySRM

22 grudnia to ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu recenzji! Na 10 najlepszych autorów czekają m.in. nagrody finansowe z puli 1000 zł a artystów zaprezentowanych w najciekawszych tekstach organizatorzy zaproszą do Świdnicy! W poprzednich edycjach do konkursu zgłoszono 60 tekstów a 15 z nich zaowocowało koncertami takich wykonawców jak 71Tonman / Meek, Oh Why? / Arka Noego / Pablopavo i Ludziki / Sarius / Dr Misio / Luxtorpeda (x2) / Coma / Hunter / KęKę / Kortez / KAT / Janusz Radek / Dawid Kwiatkowski. Szczczegółowe informacje na temat tej części Świdnickich Recenzji Muzycznych: http://bit.ly/konkursSRM

Partnerami wydarzenia jest Restauracja “Piwnica Ratuszowa” oraz Świdnicka Manufaktura Czekolady “Chocoffee”. Organizatorem wydarzeń jest Świdnicki Ośrodek Kultury a wszystkie informacje na temat aktualnej i archiwalnych edycji Świdnickich Recenzji Muzycznych można znaleźć na jego stronie: https://sok.com.pl/recenzje/

Czytaj Dalej

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

22 listopada rozpoczyna się

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

 a wraz z nim działania edukacyjno-informacyjne

Krajowego Centrum ds. AIDS.

Udział w nich weźmie aktor Maciej Musiał,

 a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków

 do testowania się w kierunku zakażenia HIV.

 

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

 

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. W akcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

Czytaj Dalej

UDZIAŁ REPREZENTACJI ZSB-E W I RZUCIE LIGII LEKKOATLETYCZNEJ

W dniu 18 października 2018 roku reprezentacja ZSB-E wzięła udział w powiatowych zawodach sportowych I rzucie Ligii Lekkoatletycznej szkół średnich, które odbyły się na odremontowanym stadionie OSiR przy ul. Śląskiej w Świdnicy. Reprezentacja szkoły wzięła udział w sześciu  konkurencjach i osiągnęła następujące rezultaty:

  • 100 m:  - Ciuba Eryk   I b T - 11,28 sek

                    - Woźny Łukasz  kl. I c T  - 12,56 sek. 

                    - Zarzycki Remigiusz kl. I c T- 12,43 sek.  

                    - Zaguba Michał kl. I b T-  13,26 sek.

 

  • 400 m: - Sarzyński Jakub III a T-  0:56,75 min

                     - Kalinin Dawid  kl. III a T - 0:55,17 min

                     - Pęczar Dawid kl. II b T-  0:57.57 min

                     - Kozak Karol kl. III b T- kontuzja podczas startu

 

  • 1500 m: - Chmiel Adam III b T – 5:01,96 min

                     - Kucharski Damian kl. III c T- 4:44.53 min

                     - Depta Remigiusz kl. III b T- 4:56.29 min

                     - Lichota Rafał kl. I c T- 5:08.17 min

                     - Szczypiński Jakub kl. I a T- 4:55.89 min

 

  • Kula:      - Borowski Sebastian   II b T-  10,29 m 

                     - Pietraszek Jakub  kl. I b T-  8,80 m 

                     - Anioł Jakub  kl. II a T-  9,43 m 

                     - Trafas Kamil  kl. III ZSZ- 8,73 m

 

  • Skok w dal: - Pitura Wojciech II b T- 4,90 m

                         - Wójcik Łukasz  kl. II c T-  5,56 m 

                         - Żurek Michał kl. III c T- 4.99 m

                       

  • Sztafeta 4 x 100 m: - Ciuba Eryk I b T  

                                      - Zarzycki Remigiusz kl. II c T

                                      - Kalinin Dawid  kl. III a T

                                      - Wójcik Łukasz kl. II c T - 0:48,43 sek.

     

Nasi uczniowie uzyskali łącznie 1090,5 punktu i  zajęli I miejsce   w powiecie, II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych - 1017 punktów, a III miejsce - chłopcy z Zespołu Szkół Ekonomicznych - 988,5 punktu. Reprezentacja ZSB-E powtórzyła sukces z II rzutu Ligii LA poprzedniego roku szkolnego. Zdjęcia z zawodów.

Opiekunem zespołu była pani Anna Jarzębicka.